O firmie Ibanez i jej gitarach

W świecie Rock and Rolla, zajmują wyjątkowe miejsce. Mimo, że jest mniejsza od na przykład Yamahy, ten japoński importer znalazł niszę na rynku instrumentów rockowych i można go zobaczyć w rękach wielu najlepszych gitarzystów na całym świecie.

Gitary Ibaneza są znane z innowacyjnych rozwiązań jak chodzi o elektronikę, design gryfu oraz korpusu i są dedykowane gitarzystą, którzy chcą grać ciężej, głośnie i szybciej.
Modele Ibaneza mają opinię gitar niezawodnych i zazwyczaj są stawiane obok topowych instrumentów innych marek.

Historia firmy Ibanez

Firma Ibanez pochodzi z Hiszpanii gdzie została założona przez Salvadora Ibaneza. Manufaktura istniała jakiś czas, jednak podczas hiszpańskiej wojny domowej bankrutuje. W podobnym czasie, japoński sprzedawca Hoshino Gakki, zaczął importować i sprzedawać gitary na terenie Azji i niedługo po tym jak hiszpańska firma została zamknięta, kupił prawa do jej nazwy a następnie rozpoczął produkcję gitar Ibaneza na terenie Japonii.

Nazwa Ibanez Salvador została skrócona do samego Ibanez, a nowy japoński producent zaczął eksportować swoje gitary w latach 50 XX wieku. W celu wstrzelenia się na rynek amerykański, Ibanez rozpoczął produkcję klonów popularnych gitar takich jak Gibson czy Fender, co doprowadziło do problemów prawnych w latach 70. W roku 1977 bliźniacza firma Gibsona, wytoczyła proces Ibanezowi w wyniku którego firma została zmuszona do opracowania nowych modeli, posiadających unikalne kształty, wykończenia oraz rozwiązania.

Obecnie gitary Ibaneza są jednymi z najchętniej kupowanych instrumentów z poza USA i możemy spotkać wielu topowych artystów, którzy z nich korzystają. Na przykład Joe Satriani oraz Steve Vai, przez wielu uważani za dwóch najlepszych gitarzystów na świecie, grają właśnie i promują właśnie gitary Ibaneza.

Typy korpusów

Ibanez oferuje dwa główne rodzaje 6-strunowych gitar elektrycznych: seria RG oraz seria S. Oby dwie serie oferują podobne funkcje, konstrukcje oraz jakość brzmienia. RG to skrót od “Road Gear” i jest to najbardziej popularnych model w katalogu firmy. Gitary te zostały stworzone dla muzyków przebywających na trasie i są one wystarczająco wytrzymałe żeby przetrwać różne sytuacje.

Seria RG posiada standardowo 24 progi, podczas gdy seria S maq ich 22. Pożądana ilość progów jest kwestią osobistych preferencji, tak samo jak szerokość czy waga korpusu. Gitary oznaczone symbolem RG są cięższe oraz posiadają cięższy korpus niż 1 calowe korpusy gitar z serii S.

Czym charakteryzują się Ibanezy?

Około 90 procent gitar Ibaneza posiada ruchomy mostek tremolo. Jeżeli kupujemy używaną gitarę warto zwrócić na to uwagę, gdyż po pewnym czasie mogą one wymagać gruntownej naprawy lub nawet wymiany. Możemy spotkać wiele odmian mostków, takich jak oryginalny Edge czy Zero Resistance.

Jak chodzi materiały, większość Ibanezów jest wykonana z lipy, jednak niektóre modele z najwyższej półki jak na przykład seria Prestige, jest wykonana jesionu czy mahoniu. Możemy również wybierać pomiędzy różnymi typami gryfów. W kolejności od najceińszego do najgrubszego: Wizard, Super Wizard, Prestige Wizard oraz najgrubszy Wizard II.

Podsumowanie

Kupinie idealnego dla nas Ibaneza może nie być do końca proste. Istnieją dosłownie setki różnych typów tych gitar, jednak praktycznie wszystkie są godne uwagi. Podstawową sprawą jest podjęcie świadomej decyzji opartej na znajomości naszego stylu oraz preferencji, a także znajomości marki.

Pierwszym krokiem w procesie zakupowym jest zdobycie pewnej znajomości na temat historii firmy. Następnie dobieramy gitarę, która posiada odpowiedni typ korpusu, dodatkowe funkcje oraz wyposażenie. Dla wielu istotną kwestią jest również wygląd.

Kiedy mamy w rękach odpowiednio wybrany model, należy go dokładnie obejrzeć, a następnie ograć. Istnieje pewne nieduże ryzyko, że gitara, którą oglądamy w sklepie ma jakiś defekt. Potem bierzemy się do ogrywania. Zazwyczaj w warunkach sklepowych nie mamy pełnego komfortu sprawdzania instrumentu, także warto sprawdzić politykę zwrotów danego sklepu i wybrać taki, który pozwala nam na oddanie instrumentu w rozsądnym czasie.