Co wpływa na brzmienie gitary elektrycznej?

Gitara elektryczna jest instrumentem, który od lat cieszy się niezmiennie wysoką popularnością. Miłośnicy muzyki sięgają po nią z wielu powodów, takich jak chęć grania w zespole rockowym, spełnienie marzeń o graniu ostrych solówek i ciężkich riffów, miłość do jazzu, bluesa czy wielu innych gatunków muzycznych. Jest to najlepszy dowód na to, że gitara elektryczna jest niesamowicie uniwersalnym instrumentem. Oznacza to również, że wpływ na jej brzmienie ma wiele czynników, a sam wybór instrumentu jest jedynie pierwszym krokiem, jaki należy postawić aby rozpocząć budowanie własnego, niepowtarzalnego brzmienia.

Wybór gitary

Udając się do sklepu muzycznego lub chcąc zamówić instrument drogą online, powinniśmy wcześniej skupić się na dwóch kwestiach. Pierwszą jest maksymalny budżet, jaki można wydać na gitarę elektryczną. Nie jest wielką filozofią, że im więcej funduszy możemy przeznaczyć na zakup, tym lepszy model uda się nabyć, jednak w tym miejscu warto zaznaczyć, że dobra gitara nie musi być droga, a już zwłaszcza, jeśli mówimy o instrumencie dla początkujących. Gitarę elektryczną wartą polecenia kupimy już w okolicy 700 złotych, choć warto podciągnąć budżet do tysiąca lub nawet lekko go przekroczyć.

Drugą kwestią jest to, jakie przetworniki zostały zamontowane w instrumencie, ponieważ to od nich zależy jego brzmienie. Jeżeli zależy nam na graniu ostrego rocka lub metalu, warto zdecydować się na gitarę wyposażoną w przetworniki typu humbucker. Są one szerokie i pozwalają cieszyć się z mocnego przesteruj bez obaw o to, że w dźwięku będą piski i nieczystości. Drugim najpopularniejszym rodzajem przetworników jest rodzaj single-coil. Są one wąskie i charakteryzują się ciepłym, bardzo czystym brzmieniem. Można ich używać również do rocka, jednak przy bardzo ciężkich riffach do brzmienia mogą wkraść się szumy i niechciane przydźwięki. W sklepie muzycznym kupimy jednak również gitary takie jak Ibanez GRG 140, która jest wyposażona w oba rodzaje przetworników.

Nagłośnienie

Sama gitara elektryczna jednak nie wystarczy, ponieważ trzeba ją nagłośnić. Można to zrobić na kilka różnych sposobów, ale najczęściej nagłaśnia się ją za pomocą comba gitarowego, zwanego potocznie piecem lub po prostu wzmacniaczem. Wybierając tego typu sprzęt warto upewnić się, że posiada on w miarę duży głośnik. Wiele tańszych modeli jest wyposażonych w głośnik o średnicy 6,5 cala, lecz w celu uzyskania pełniejszego brzmienia lepszy będzie taki, który ma minimum 8 cali. Wzmacniacze posiadają potencjometry odpowiedzialne za barwę brzmienia, a wiele modeli ma także wbudowane efekty gitarowe. Przykładem pieca o pełnym brzmieniu, jest Kustom KG-112 FX 2.0, który posiada głośnik o średnicy 12 cali, a także efekty reverb i delay.